čtvrtek 20. listopadu 2014

Nechte si svoje ale

Slyšeli jsme to všichni už mockrát. "Já nejsem rasista, ale cikáni mi vadí." "Já nemám nic proti homosexuálům, ale ať si to nechaj na doma." "Já jsem pro volný trh, ale tohle odvětví je specifické." Zjevně ani v jedné větě nemůžou být pravdivé obě části. 

Existují lidé, kteří tvrdí, že cokoli je před ale, je jako bychom nic neřekli. To je přehnané, protože nějakou informaci to sděluje. Třeba to, že mluvčí chce být vnímán jako někdo kdo je normální, rozumný, a v žádném případě ne extremista. Taky to ukazuje na to, jaké postoje jsou brány jako ty správné, někdy až povinné.

Ale.

Ale podobným používáním se význam těchto tvrzení posouvá daleko od původního. Být pro volný trh prostě neznamená chtít regulace ve všech případech, kdy lidi chtějí něco jiného než vy. Pokud vás zhnusí líbající se muži na ulici, zatímco muž se ženou ne, skutečně proti nim něco máte.

Proč na tom záleží? Protože to ničí každý rozhovor na dané téma. Jak se máme bavit o rasismu, když jediný "povolený" postoj je být horečnatě proti, ale přitom všichni víme, že to vlastně tak nějak nemyslíme? Nebylo by lepší, kdyby se daly vyslovit jen ty druhé části vět, a nebát se, že tím budeme vyloučeni ze slušné společnosti, protože víme, že většina lidí se stejně pohybuje někde v té šedé názorové části?

Máte-li k těm úvodním ideálům alespoň nějakou úctu, vnímáte-li je jako něco, co by si lidé měli myslet, uznejte že ještě nejste na konci cesty. Najděte odvahu říct "Nechci potkávat tulící se homosexuály", "Jsem pro částečně regulovaný trh" nebo alespoň "Přál bych si nebýt rasista, ale uvědomuji si, že reaguji odlišně když mě osloví cikán" jestli je to tak cítíte. Jsem přesvědčená, že otevřenou debatou se spíš můžete přiblížit k tomu, co považujete za správné, než když budete začínat tím, že už tam jste.

Šáhněte si do svědomí, podívejte se kde skutečně jste, začněte mluvit pravdu a vraťte slovům jejich význam.


Žádné komentáře:

Okomentovat