středa 3. května 2017

Duben aneb čekání na korunu

Hlavní dubnové téma bylo ukončení intervencí. Bohužel to nedopadlo tak, jak bych si představovala.

V minulém díle jsem psala, že s většími investicemi čekám po skončení intervencí a dosažení kurzu alespoň 26 korun za euro. Napsala jsem to tak tak, protože ten den, co jsem to zveřejnila, byly intervence ukončeny. Bohužel, po úvodním propadu se kurz zase vracel zpět, a dokonce před pár dny byl slabší, než na kolika byl držen uměle při intervencích. Stovky miliard korun byly utraceny za to, aby se tohle nestalo o pár měsíců dřív. Nezbývá než znovu konstatovat, že ani “odborníci” v ČNB nemají žádné speciální schopnosti nebo informace, a při snaze to řídit jenom tipují. Smutné.
Těžko říci, kam se koruna dál vydá. Pokud bych teď přesunula peníze do akcií, a za měsíc by koruna byla na 25.5, tak bych byla smutný panda. Na druhou stranu, pokud se to takhle bude dál plácat, tak nechávat peníze na účtu je taky nevýhodné. Pravděpodobně tomu tedy dám ještě alespoň měsíc času. Pokud do konce měsíce koruna neklesne pod 26.5, tak to přestanu řešit, a začnu nakupovat po částech index podle původního plánu.

Další věc se kterou čekám, jsou investice na Mintos* a Lendy*.To jsou platformy na peer-to-peer půjčky. Něco jako Zonky, akorát lepší. Tam teď plánuju poslat nějaké startovní peníze, abych to ozkoušela. Výsledky snad budou v květnovém reportu.

Kromě toho zkoumám nějaké další možnosti zhodnocování peněz. Trochu jsem se ponořila do čtení o opcích, a taky jsem zkoušela si naprogramovat jednu slibně vypadající strategii na obchodování s akciemi. Zatím je to daleko od reálné aplikace, ale aspoň mě to baví a rozptyluje. Díky tomu je lehčí být trpělivá, a neposílat nikam peníze mimo plán.

Moje momentální rozložení financí je tristní. Většina leží na spořících a běžných účtech. Mám na tom 1 - 1.5% úroky, ale to není ani na pokrytí inflace.

Tohle je aktualizovaná křivka vývoje mého net worth. Povedlo se mi v tomto měsíci zachovat sklon křivky. Pokud bych dokázala spořit každý měsíc podobnou částku i nadále, byla bych na svém přibližně určeném cíli za 88 měsíců. To je asi 7.3 roku. Pokud všechno dobře půjde, tak by to mohlo jít ještě rychleji, protože kromě toho co vydělám každý měsíc, by se mi ještě měly zhodnocovat zainvestované peníze. Kdybych to stihla do mých 35, bylo by to fajn. (V září mi bude 30.)


Výdaje mi vyskočily přes 25 tisíc. Vliv má na to několik faktorů. Hlavní je, že jsem nastoupila na koučovací výcvik https://bezicispici.blogspot.cz/2017/04/koucovaci-vycvik-1-modul.html , který budu po splátkách každý měsíc platit. Je to relativně hodně peněz, ale beru to jako investici do sebe, a doufám, že se mi to v budoucnu vrátí, a později mi to zvýší příjem.
Další část je, že jsem se rozhodla ještě měsíc chodit na KB5, neboli funkční trénink. Je to sice docela drahé, ale kromě toho, že je to kvalitní cvičení, tak tam ještě chodí část polykuly, se kterou bych se jinak viděla míň, než by se mi líbilo.
Třetí vliv je, že jsem se rozhodla pozměnit metodiku výpočtu, a přičíst minimální zálohu na zdravotní. Já teda platím zálohy větší, ale tohle je částka, kterou bych musela platit i kdybych byla OBZP - osoba bez zdanitelných příjmů.* Označuje affiliate linky. Pokud se po kliknutí na ně zaregistrujete a začnete službu využívat, dostanu za vás malou odměnu. Vás to nic nestojí.

2 komentáře:

 1. Myslím že takhle do hloubky řešit výdaje a zhodnocení investic má smysl hlavně pro lidi, který nemůžou snadno ovlivnit příjmovou stránku. Jako programátor bych řešil spíš abych fakturoval o tisícovku víc na man-day, než jestli ušetřím nějakou stovku na jídle nebo jestli se mi úspory zhodnocují pěti nebo deseti procenty. Když si vybereš správné projekty nebo najdeš lukrativní vedlejší projekt který ti hodí dvacet měsíčně navíc, tak to udělá větší rozdíl než celý ten optimalizační projekt. Pozor na to, kolik stojí ty hodiny, které tou optimalizací trávíš :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja to resim z obou stran, ale mam pocit, ze momentalne na to vydelavani vic tlacit nemuzu. Nezvladam pracovat osm hodin denne, a pak jeste delat nejaky melouchy. Bylo by to hezky, ale vlastne by mi to bralo radost ze zivota vic, nez to, ze prestanu chodit jist do restauraci.

   Je to o nejakym hledani rovnovahy. Pockej si na report o kvetnu, tam bych to mela nejak vic resit.

   Vymazat