pondělí 3. července 2017

Květen + Červen - ubrání plynu

Jak jste si možná všimli, vynechala jsem jeden měsíc reportu. Děly se nějaké věci, o kterých se mi nechtělo psát. Takže teď to bude za oba naráz.

Investice
Koruna v průměru stále posilovala, takže s většími investicemi stále vyčkávám. Poslala jsem po deseti tisících na Mintos a Lendy, abych je otestovala. Lendy mě moc nepřesvědčilo. Dá se tam investovat jen po sto librách a nabídka není nic extra. Za to Mintos vypadá výborně. Mnoho a mnoho půjček, vysoké úroky, nabídka vykoupení zpět v případě nesplácení. Schválně jsem si koupila jednu nesplácenou půjčku abych to vyzkoušela. A skutečně mi peníze vrátili. Dobrý autoinvest a sekundární trh. Blaho. Nebýt kurzového rizika, tak tam asi dám větší množství peněz hned.
Zonky se kazí. Furt je tam málo půjček a je nutné to vychytávat s použitím zotify. Navíc si teď naplánovali výrazné zvýšení poplatků. Vidím to tak, že tam ještě budu dávat peníze do konce srpna, a pak už jen budu vybírat a přesouvat na Mintos nebo někam.

Nově jsem se zaregistrovala na Bondster. Zatím jsem tam poslala jen tisíc korun na otestování. Teď je to úplně v počátcích a je tam jen několik málo půjček. Narozdíl od Zonky to má být bez poplatků. Dám vědět, jak se to vyvíjí.

Akcie


Moje akcie, zvlášť můj černý Petr WDR, se poněkud vzchopily, takže v dolarech jsem teď na Lynxu i Degiru v plusu. Posílení koruny ale to všechno umazalo, takže jsem vlastně v mínusu. Nesu to statečně - pomáhá mi to čekat, než se koruna uklidní. Vlastně je docela zajímavé sledovat, jak na tu (nerealizovanou) ztrátu reaguji. Hlavně u toho WDR.Koupila jsem ho asi tak v nejhorší chvíli, v prosinci za 20.61. Od té doby se mohutně propadlo a teď se teprve začíná šplhat zpátky. Pomáhá mi vědomí, že jsem měla relativně dobré důvody ho koupit, a odhodlání držet ho dlouho. Ale i tak jsem se na to snažila spíš nemyslet. To trochu narušuje Přemek, který párkrát řekl, že na SeekingAlpha četl analýzu té akcie a že je to totálně doomed. (Ok, takhle to neřekl, ale já to tak slyšela :) ) Říkám si, že pokud tohle zvládnu, tak je moje naděje na úspěšné investování výrazně vyšší.

Abych nad tím nemusela přemýšlet, dala jsem si limit, že počkám alespoň dva roky, a pokud se do té doby nevzchopí, tak ho prodám s co nejmenší ztrátou to půjde. Teď když cena stoupá tak uvažuji, jestli ho náhodou neprodat, kdyby přelezl moji nákupní cenu. Mno, uvidím.

Kryptoměny


O těch jsem se tu moc nezmiňovala, ale něco málo mám. Respektive, bývalo to něco málo a teď to nějak roste a stává se z toho podstatná část mého portfolia. Část bitcoinu, co jsem měla na Krakenu, jsem prodala, když to šlo nahoru. Teď čekám, až to zase spadne, abych dokoupila. Ale k tomu mám ještě jeden “fyzický bitcoin”, který jsem koupila, když byl z dnešního pohledu směšně levný. Někdy v roce 2013 asi za 300 korun. Tak jsem si řekla, že prodám až když si za to budu moct koupit dům. Dneska stojí něco jako 57 000. Doufám, že tam vevnitř ten privátní klíč skutečně je :)K tomu jsem kdysi dávno nakoupila nějaké altcoiny, jenom tak do foroty, a teď koukám, že třeba LTC docela vyrostlo. To potěší, ale nemám v plánu s tím teď nějak obchodovat, neurčitý buy and hold.

Příjmy


Tady je ta část, o které se těžko píše. V květnu jsem ještě pracovala stejně jak předtím, ale na přelomu měsíce se ve mně něco zlomilo a přestalo to jít. Rozhodla jsem se, že musím minimálně odlehčit v množství hodin, které dělám. Ono já i předtím dělala míň než klasický úvazek, a s dalším zkrácením se dostávám na vyloženě směšné hodiny. Ale co se dá dělat, musela jsem si říct, že moje příčetnost je cennější než snaha rychle vydělat, ať mám co investovat. Takže faktura na příští měsíc bude tak třípětinová. Smutnej příběh. Je teda pravda, že díky mé vysoké hodinovce jsou to furt peníze, ze kterých se dá pohodlně přežít. Ale už to není na to spořit 70+%.

K tomu, a to je veselejší, poctivě trénuju koučování. Nechávám lidi, aby mi dali nějaké peníze, pokud si myslí, že to za to stálo. A oni kupodivu dávají. V průměru asi 400 za hodinu. Není to na přežití, ale dodává mi to pocit, že to dělám dobře, a že se mi jednou alespoň zaplatí ten výcvik. Tímhle tempem by to bylo někdy do konce roku. Cokoli dřív budu považovat za úspěch. (Nízké očekávání jsou klíčem ke spokojenému životu!)

Nová vize


Vede mě to k tomu trochu předefinovat co chci. Už se mi tolik nelíbí ta vize, že teď budu osm let makat, abych se pak měla krásně. Mám trochu podezření, že pokud včas nezměním mindset, tak bych ani s těmi miliony na investičních účtech nebyla schopná si dovolit si to užít a odpočívat. Někdy si říkám, když vidím ty bohaté lidi, kteří jsou totálně za vodou a přitom jsou maximálně vystreslí. Proč už se nezastaví a nezačnou si to užívat? A pak si uvědomím, že pro spoustu lidí jsem já ten, kdo je vlastně dost za vodou, že mi stačí pracovat pár hodin denně na pohodový život. A přes to se snažím tlačit do nějakých nepříjemných výkonů, abych měla víc. Jiná míra, ale princip stejný. Rozhodla jsem se, že obětuju něco z budoucích příjmů, abych se naučila být šťastnější a hodnější na sebe. Snažím se věřit tomu, že se mi to vyplatí.


Výdaje


Na výdajové stránce je se mnou tak nějak všechno pořád nastejno. Trochu jsem pooptimalizovala jídlo, nechodím už na drahé cvičení a místo toho mám hrazdu doma, ale to jsou spíš drobné změny. Za posledních pět měsíců vycházejí mé průměrné náklady takto:Není do toho započítán koučovací výcvik a daně. Vychází to tedy tak, že polovinu svých výdajů dám za bydlení a věci s tím spojené, a většinu zbytku za jídlo. Přemýšlím, jestli ta půlka za bydlení znamená, že bydlím draze, nebo naopak že ten zbytek žiju levně. Těžko říct. Další extra náklady prakticky nemám. Když započítám, že jednou za několik let si chci koupit nový počítač a mobil, a další ne tak časté výdaje, tak se furt pohodlně vejdu do 20k na měsíc. Do 25k i s daněmi.
To se dá. Myslím, že jsem blízko optima. Nebo si alespoň nemyslím, že snažit se to nějak víc optimalizovat by se vyplatilo.


Plány dál


I přes náročný poslední měsíc to vlastně vidím pozitivně. Pokud si budu dál nějak rozumně počínat, tak se moje jmění bude dál nabalovat, i když třeba pomaleji, a ta vize finanční svobody tam pořád je. Jen třeba o pět let pozdějí, než jsem si to představovala. V nejbližší době budu hledat, kdy bude vhodný čas začít konečně kupovat index, a posílat případně další peníze na P2P.2 komentáře:

  1. Mintos je super, ale doporucuju mrknout se na tenhle seznam a podle nej nastavit autoinvest (vyjmout vsechny firmy, ktere nejsou doporucovane). On nekdy i ten BB nefunguje jak by asi mel - viz afera Eurocent, tam se jeste uvidi jak to dopadne. Ratingy nebankovek na mintosu: http://explorep2p.com/mintos-lender-ratings/ a 9 nebankovek, kterym je lepsi se vyhnout: http://explorep2p.com/mintos-lenders/

    OdpovědětSmazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

    OdpovědětSmazat